İstatistikler

Norveç · Norveç Ligi (Eliteserien) · 2026

Norveç Ligi (Eliteserien) xG ve Topla Oynama 2026

Norveç Ligi 2026'de xG farkında 1. Bodo/Glimt (+1,48); en çok xG üreten Bodo/Glimt: 25 maçta 59,9 xG (maç başı 2,39); gol beklentisinin en çok üstünde gol atan Viking (+12,9) (veri: 8 Kasım 2026).

Paylaş
WhatsApp X Görseli indir

Norveç Ligi xG tablosu ve topla oynama

xG verisi olan maç yüzdesi %100,0 · en az 5 maç oynamış takımlar

Bu tablo nasıl okunur?

Ürettiği pozisyon − Verdiği pozisyon = Fark. Tablo farka göre sıralı: en çok pozisyon üreten değil, rakibine göre en üstün olan 1.

Örnek: Bodo/Glimt hem en çok pozisyonu üretiyor (2,39) hem rakibine az veriyor (0,91); fark +1,48 ile 1. sırada.

Şans: aldığı puan, pozisyonlarına göre beklenenden fazla mı az mı? Artı = beklenenden fazla puan (şanslı), eksi = az (şanssız).

Pozisyon değeri xG ile ölçülür: bir şutun gol olma ihtimali. Başka bir sütuna göre sıralamak için başlığına dokunun.

#Takım
1Bodo/Glimt 2,39 0,91 +1,48 +4,4
2Viking 2,04 1,15 +0,89 +11,4
3Molde 2,11 1,26 +0,85 −3,0
4Tromso 1,58 1,27 +0,31 +0,1
5Rosenborg 1,63 1,35 +0,28 +3,2
6Sarpsborg 08 FF 1,67 1,48 +0,19 −5,8
7Lillestrom 1,55 1,51 +0,04 +6,6
8Brann 1,71 1,73 −0,02 −2,5
9Valerenga 1,65 1,73 −0,08 −1,9
10Start 1,38 1,76 −0,38 −10,1
11Sandefjord 1,24 1,68 −0,44 −1,9
12Ham-Kam 1,25 1,75 −0,50 −0,4
13Fredrikstad 1,21 1,76 −0,55 +1,9
14KFUM Oslo 1,15 1,78 −0,63 +5,1
15Aalesund 1,43 2,08 −0,65 −2,4
16Kristiansund BK 1,12 1,91 −0,79 −2,0
Diğer istatistikler: maç, toplam xG, gol − xG, beklenen puan, topla oynama, şut, pas
TakımMaçToplam xGGol − xGBeklenen puan (xPTS)Topla oynamaŞut (isabetli) / maçPas isabeti
Bodo/Glimt25 59,925/25+1,1 54,6 %63,5 18,2 (6,5)%88,421/25 maç
Viking25 51,125/25+12,9 47,6 %49,5 15,6 (5,8)%79,522/25 maç
Molde25 52,825/25+6,2 46,0 %60,0 16,0 (6,3)%84,920/25 maç
Tromso25 39,525/25+3,5 39,9 %49,8 13,3 (5,3)%81,622/25 maç
Rosenborg25 40,925/25+8,1 39,8 %53,4 14,5 (5,4)%80,421/25 maç
Sarpsborg 08 FF25 41,825/25−9,8 36,8 %47,7 14,4 (4,7)%78,321/25 maç
Lillestrom25 38,625/25−2,6 35,4 %50,0 12,9 (4,2)%80,822/25 maç
Brann25 42,725/25+2,3 34,5 %59,2 14,8 (5,0)%80,121/25 maç
Valerenga25 41,325/25+1,7 33,9 %49,4 16,5 (5,7)%79,821/25 maç
Start25 34,625/25−8,6 29,1 %42,5 13,9 (3,5)%73,421/25 maç
Sandefjord25 31,125/25−5,1 28,9 %51,5 14,6 (4,4)%82,221/25 maç
Ham-Kam25 31,125/25+3,9 27,4 %45,6 10,9 (3,8)%80,720/25 maç
Fredrikstad25 30,325/25−1,3 27,1 %48,6 12,0 (3,9)%80,821/25 maç
KFUM Oslo25 28,725/25+3,3 25,9 %44,4 10,6 (3,9)%76,521/25 maç
Aalesund25 35,625/25+7,4 26,4 %43,0 15,6 (5,2)%76,720/25 maç
Kristiansund BK25 28,125/25+0,9 25,0 %41,9 12,7 (3,8)%79,221/25 maç

En şanslı 3 takım

  1. Viking +11,4 puan
  2. Lillestrom +6,6 puan
  3. KFUM Oslo +5,1 puan

En şanssız 3 takım

  1. Start −10,1 puan
  2. Sarpsborg 08 FF −5,8 puan
  3. Molde −3,0 puan

Puan − xPTS: takımın aldığı puan ile maçlarındaki xG'ye göre beklenen puan (xPTS) arasındaki fark. Artı: beklenenden fazla puan.

xG değerleri veri sağlayıcımızın maç istatistiğidir; toplam, verisi olan maçların toplamıdır. Ortalamalar yalnız verisi olan maçlardan hesaplanır; "6/7 maç" notu verisi olan maç sayısını gösterir.

xG gol beklentisiGol − xG artı: beklentinin üstünde gol, eksi: altındaTopla oynama maç başına ortalama top yüzdesi

Maç başına en yüksek xG'yi Bodo/Glimt üretti (2,39).

Topla en çok oynayan takım Bodo/Glimt (maç başına %63,5).

Norveç Ligi'nde en yüksek xG üreten takım hangisi?

Bodo/Glimt: maç başına 2,39 xG, 25 maçta toplam 59,9 xG.

Norveç Ligi'nde topla en çok oynayan takım hangisi?

Bodo/Glimt: maç başına ortalama %63,5 topla oynama (25 maç).

Bu sayfa ne anlatıyor?

XG, şutların kalitesini sayıya döker: ceza sahası içinden, karşı karşıya şut yüksek, uzaktan şut düşük değer alır; toplamı takımın gol beklentisidir. Bu sayfadaki veriler Norveç Ligi 2026 sezonunda oynanan 200 maçtan derlenir. Ligde takım başına maç başı xG ortalaması 1,57. Maç başı xG en yüksek takım Bodo/Glimt (2,39), en düşük takım Kristiansund BK (1,12). Topla en çok oynayan takım Bodo/Glimt (%63,5), en az oynayan Kristiansund BK (%41,9). Gol beklentisinin en çok üstünde gol atan takım Viking (+12,9). Gol − xG sütunu, takımın attığı golün gol beklentisinin ne kadar üstünde ya da altında kaldığını gösterir; artı değer beklentinin üstünde gol demektir. Takım sıralamalarına bu sezon en az 5 maç oynamış takımlar girer; veri: 8 Kasım 2026. Sayılar yalnız betimleme amaçlıdır.

Ligler karşılaştırması

  1. En Çok 2,5 Üst Olan Ligler
  2. En Çok 1,5 Üst Olan Ligler
  3. En Çok Karşılıklı Gol (KG Var) Olan Ligler
  4. En Çok Gol Olan Ligler
  5. En Az Gol Olan Ligler
  6. En Çok 3,5 Üst Olan Ligler
  7. İlk Yarıda En Çok Gol Olan Ligler
  8. En Çok Korner Çıkan Ligler
  9. En Çok Kart Çıkan Ligler
  10. İlk Yarı Beraberlik Yüzdesi En Yüksek Ligler
  11. Son 15 Dakikada En Çok Gol Atılan Ligler
  12. En Çok Beraberlik Olan Ligler
  13. Ev Sahibi Avantajı En Yüksek Ligler
  14. İY/MS Dönen Maç Yüzdesi En Yüksek Ligler
  15. xG Ortalaması En Yüksek Ligler
  16. En Çok Penaltı Olan Ligler
  17. En Çok Kırmızı Kart Çıkan Ligler
  18. İkinci Yarı En Çok Gol Olan Ligler
  19. En Çok 0-0 Biten Ligler
  20. Deplasman Takımının En Çok Kazandığı Ligler
  21. En Çok Geri Dönüş Olan Ligler
  22. En Çok Şut Çekilen Ligler
  23. En Çok Faul Yapılan Ligler

Diğer ligler