Cerezo Osaka 2-4 Kawasaki Frontale: Maç Sonucu ve İstatistikleri
Cerezo Osaka 2–4 Kawasaki Frontale (17 Ekim 2026). İlk yarı 1–2. Şut 12–9, isabetli şut 3–5, topa sahip olma %41–%59, korner 3–2.
Maç özeti
Cerezo Osaka – Kawasaki Frontale maçı 2-4 sona erdi; ilk yarı 1-2 tamamlandı. Goller: Lucas Fernandes 43' (pen.), Yota Komi 48' (Cerezo Osaka); Pedro Romano 10', Kento Tachibanada 45+3', Yasuto Wakizaka 74', Yuto Ozeki 89' (Kawasaki Frontale). xG: Cerezo Osaka 2,0 – 1,4 Kawasaki Frontale.
Goller ve kartlar
Maç bilgileri
Diğer bilgiler
- Teknik direktörler
- Cerezo Osaka: Pablo Machín · Kawasaki Frontale: S. Hasebe
Maç akışı
Cerezo Osaka üstte · Kawasaki Frontale altta
golsarı kartkırmızı kart↔oyuncu değişikliği
- 10' gol: Pedro Romano (Kawasaki Frontale)
- 19' kırmızı kart: Ayumu Ohata (Cerezo Osaka)
- 31' oyuncu değişikliği: Asahi Sasaki ↔ Reon Yamahara (Kawasaki Frontale)
- 36' sarı kart: Pedro Romano (Kawasaki Frontale)
- 41' sarı kart: Reon Yamahara (Kawasaki Frontale)
- 43' gol: Lucas Fernandes (Cerezo Osaka)
- 45' oyuncu değişikliği: Pedro Romano ↔ Yuichi Maruyama (Kawasaki Frontale)
- 48' gol: Yota Komi (Cerezo Osaka)
- 45+3' gol: Kento Tachibanada (Kawasaki Frontale)
- 53' sarı kart: Jackson Irvine (Cerezo Osaka)
- 65' sarı kart: Pablo Sabbag (Cerezo Osaka)
- 66' oyuncu değişikliği: Pablo Sabbag ↔ Solomon Sakuragawa (Cerezo Osaka)
- 74' gol: Yasuto Wakizaka (Kawasaki Frontale)
- 75' oyuncu değişikliği: Marcio Augusto da Silva Barbosa ↔ Yuto Ozeki (Kawasaki Frontale)
- 76' oyuncu değişikliği: Lucas Fernandes ↔ Shinji Kagawa (Cerezo Osaka)
- 76' oyuncu değişikliği: Yota Komi ↔ Yumeki Yokoyama (Cerezo Osaka)
- 85' oyuncu değişikliği: Jackson Irvine ↔ Kosei Okazawa (Cerezo Osaka)
- 86' oyuncu değişikliği: Derik Lacerda ↔ Yu Kobayashi (Kawasaki Frontale)
- 87' oyuncu değişikliği: Kento Tachibanada ↔ So Kawahara (Kawasaki Frontale)
- 89' gol: Yuto Ozeki (Kawasaki Frontale)
Maç olayları
- Cerezo OsakaKawasaki Frontale
- 89'Gol Yuto Ozeki 2–4Asist: So Kawahara
- 87'Kento Tachibanada ↔ So KawaharaOyuncu değişikliği
- 86'Derik Lacerda ↔ Yu KobayashiOyuncu değişikliği
- Jackson Irvine ↔ Kosei OkazawaOyuncu değişikliği85'
- Lucas Fernandes ↔ Shinji KagawaOyuncu değişikliği76'
- Yota Komi ↔ Yumeki YokoyamaOyuncu değişikliği76'
- 75'Marcio Augusto da Silva Barbosa ↔ Yuto OzekiOyuncu değişikliği
- 74'Gol Yasuto Wakizaka 2–3Asist: Marcio Augusto da Silva Barbosa
- Pablo Sabbag ↔ Solomon SakuragawaOyuncu değişikliği66'
- Pablo SabbagSarı kart65'
- Jackson IrvineSarı kart53'
- Gol Yota Komi 2–2Asist: Shunta Tanaka48'
- 45+3'Gol Kento Tachibanada 1–2Asist: Reon Yamahara
- 45'Pedro Romano ↔ Yuichi MaruyamaOyuncu değişikliği
- Penaltı golü Lucas Fernandes 1–1Penaltı43'
- 41'Reon YamaharaSarı kart
- 36'Pedro RomanoSarı kart
- 31'Asahi Sasaki ↔ Reon YamaharaOyuncu değişikliği
- Ayumu OhataKırmızı kart19'
- 10'Gol Pedro Romano 0–1Asist: Sota Miura
Maç istatistikleri
Sezon istatistikleri
Bu lig, bu sezonMaç sonucu
| Toplam (13) | İç saha (7) | |
|---|---|---|
| Galibiyet | %23 3/13 | %43 3/7 |
| Beraberlik | %38 5/13 | %43 3/7 |
| Mağlubiyet | %38 5/13 | %14 1/7 |
| Toplam (14) | Dış saha (7) | |
|---|---|---|
| Galibiyet | %43 6/14 | %29 2/7 |
| Beraberlik | %29 4/14 | %29 2/7 |
| Mağlubiyet | %29 4/14 | %43 3/7 |
Goller ?
Maç başına attığı ve yediği gol (90 dakika skoru).
?
Maç başına attığı ve yediği gol (90 dakika skoru).
| Toplam (13) | İç saha (7) | |
|---|---|---|
| Attığı gol / maç | 1,00 (13 gol)ligde 16.–17. · lig ortalamasından 0,48 düşük | 1,29 (9 gol) |
| Yediği gol / maç | 1,77 (23 gol)ligde 16. · lig ortalamasından 0,29 yüksek | 1,00 (7 gol) |
| Toplam (14) | Dış saha (7) | |
|---|---|---|
| Attığı gol / maç | 2,00 (28 gol)ligde 6. · lig ortalamasından 0,52 yüksek | 1,57 (11 gol) |
| Yediği gol / maç | 1,71 (24 gol)ligde 14.–15. · lig ortalamasından 0,23 yüksek | 1,71 (12 gol) |
Gol istatistikleri ?
KG Var: iki takımın da gol attığı maçlar. Üst: toplam golün 1,5 / 2,5 / 3,5'i geçtiği maçlar. Gol yememe: kalesini gole kapattığı maçlar.
?
KG Var: iki takımın da gol attığı maçlar. Üst: toplam golün 1,5 / 2,5 / 3,5'i geçtiği maçlar. Gol yememe: kalesini gole kapattığı maçlar.
| Toplam (13) | İç saha (7) | |
|---|---|---|
| KG Var | %54 7/13ligde 11.–15. · lig ortalamasında | %43 3/7 |
| 1,5 Üst | %69 9/13 | %57 4/7 |
| 2,5 Üst | %46 6/13ligde 15.–17. · lig ortalamasından 11 puan düşük | %43 3/7 |
| 3,5 Üst | %31 4/13 | %29 2/7 |
| Gol yememe | %31 4/13 | %57 4/7 |
| Toplam (14) | Dış saha (7) | |
|---|---|---|
| KG Var | %93 13/14ligde 1. · lig ortalamasından 38 puan yüksek | %86 6/7 |
| 1,5 Üst | %93 13/14 | %86 6/7 |
| 2,5 Üst | %79 11/14ligde 1. · lig ortalamasından 21 puan yüksek | %57 4/7 |
| 3,5 Üst | %43 6/14 | %29 2/7 |
| Gol yememe | %7 1/14 | %14 1/7 |
Korner istatistikleri ?
Maçta iki takımın toplam korner sayısı: maç başı ortalama ve 7,5 / 8,5 / 9,5 / 10,5'i geçtiği maçlar (maç istatistiği olan maçlar).
?
Maçta iki takımın toplam korner sayısı: maç başı ortalama ve 7,5 / 8,5 / 9,5 / 10,5'i geçtiği maçlar (maç istatistiği olan maçlar).
| Toplam (13) | İç saha (7) | |
|---|---|---|
| Maçta toplam korner (ort.) | 10,3 | 10,9 |
| 7,5 Üst | %69 9/13 | %71 5/7 |
| 8,5 Üst | %69 9/13 | %71 5/7 |
| 9,5 Üst | %62 8/13 | %57 4/7 |
| 10,5 Üst | %62 8/13 | %57 4/7 |
| Toplam (14) | Dış saha (7) | |
|---|---|---|
| Maçta toplam korner (ort.) | 8,1 | 7,6 |
| 7,5 Üst | %57 8/14 | %57 4/7 |
| 8,5 Üst | %43 6/14 | %29 2/7 |
| 9,5 Üst | %29 4/14 | %14 1/7 |
| 10,5 Üst | %21 3/14 | %14 1/7 |
Kart istatistikleri ?
Maçta iki takımın toplam kart sayısı (sarı + kırmızı): maç başı ortalama ve çizgiyi geçtiği maçlar.
?
Maçta iki takımın toplam kart sayısı (sarı + kırmızı): maç başı ortalama ve çizgiyi geçtiği maçlar.
| Toplam (13) | İç saha (7) | |
|---|---|---|
| Maç başı kart | 3,3 | 3,1 |
| 2,5 Üst | %62 8/13 | %57 4/7 |
| 3,5 Üst | %54 7/13 | %57 4/7 |
| 4,5 Üst | %46 6/13 | %43 3/7 |
| 5,5 Üst | %8 1/13 | %0 0/7 |
| Toplam (14) | Dış saha (7) | |
|---|---|---|
| Maç başı kart | 3,1 | 2,4 |
| 2,5 Üst | %71 10/14 | %57 4/7 |
| 3,5 Üst | %36 5/14 | %29 2/7 |
| 4,5 Üst | %29 4/14 | %14 1/7 |
| 5,5 Üst | %7 1/14 | %0 0/7 |
İsabetli şut istatistikleri ?
Maçta iki takımın toplam isabetli şutu: maç başı ortalama ve çizgiyi geçtiği maçlar.
?
Maçta iki takımın toplam isabetli şutu: maç başı ortalama ve çizgiyi geçtiği maçlar.
| Toplam (13) | İç saha (7) | |
|---|---|---|
| Maç başı isabetli şut | 8,0 | 7,1 |
| 6,5 Üst | %85 11/13 | %71 5/7 |
| 7,5 Üst | %62 8/13 | %71 5/7 |
| 8,5 Üst | %38 5/13 | %29 2/7 |
| 9,5 Üst | %23 3/13 | %14 1/7 |
| Toplam (14) | Dış saha (7) | |
|---|---|---|
| Maç başı isabetli şut | 10,9 | 10,3 |
| 6,5 Üst | %93 13/14 | %100 7/7 |
| 7,5 Üst | %86 12/14 | %100 7/7 |
| 8,5 Üst | %64 9/14 | %57 4/7 |
| 9,5 Üst | %64 9/14 | %57 4/7 |
İlk yarı ?
İlk yarıyı önde, berabere ya da geride kapattığı maçlar (ilk yarı skoru olan maçlar).
?
İlk yarıyı önde, berabere ya da geride kapattığı maçlar (ilk yarı skoru olan maçlar).
| Toplam (13) | İç saha (7) | |
|---|---|---|
| Önde | %15 2/13 | %29 2/7 |
| Berabere | %31 4/13 | %43 3/7 |
| Geride | %54 7/13 | %29 2/7 |
| Toplam (14) | Dış saha (7) | |
|---|---|---|
| Önde | %36 5/14 | %14 1/7 |
| Berabere | %50 7/14 | %57 4/7 |
| Geride | %14 2/14 | %29 2/7 |
İY / MS ?
İlk yarı ve maç sonu sonucu birlikte, takımın gözünden: 1 = önde/kazandı, X = berabere, 2 = geride/kaybetti. Toplam sütunu.
?
İlk yarı ve maç sonu sonucu birlikte, takımın gözünden: 1 = önde/kazandı, X = berabere, 2 = geride/kaybetti. Toplam sütunu.
Cerezo Osaka (13 maç)
Kawasaki Frontale (14 maç)
Gol dakikaları ?
Attığı ve yediği gollerin 15 dakikalık dilimlere dağılımı (olay verisi olan maçlar; dakikası belli olmayan goller dışarıda). Toplam sütunu.
?
Attığı ve yediği gollerin 15 dakikalık dilimlere dağılımı (olay verisi olan maçlar; dakikası belli olmayan goller dışarıda). Toplam sütunu.
Cerezo Osaka (13 maç)
| Dakika | Attığı | Yediği |
|---|---|---|
| 1-15 | 0 | 5 |
| 16-30 | 4 | 3 |
| 31-45 | 1 | 6 |
| 46-60 | 2 | 3 |
| 61-75 | 3 | 4 |
| 76-90 | 3 | 2 |
Kawasaki Frontale (14 maç)
| Dakika | Attığı | Yediği |
|---|---|---|
| 1-15 | 5 | 2 |
| 16-30 | 0 | 3 |
| 31-45 | 8 | 5 |
| 46-60 | 5 | 6 |
| 61-75 | 4 | 6 |
| 76-90 | 6 | 2 |
Kartlar
Cerezo Osaka
Sarı 26 · Kırmızı 1 (13 maç · maç başı sarı 2,0)
Kawasaki Frontale
Sarı 19 · Kırmızı 0 (14 maç · maç başı sarı 1,4)
Kaynak: DG istatistik akışı (API-Football), lig maçları. Veri 07.11.2026 10:00 TSİ itibarıyla · ligde 136 maç. Lig istatistikleri →
Maç istatistikleri · sezon ortalaması (maç başı)
Cerezo Osaka: iç saha, 7 maç · Kawasaki Frontale: dış saha, 7 maç
Rakiplerine izin verdikleri
Yeşil = o ölçütte daha iyi olan taraf (faul / kart / rakibe izin verilende az olan). Kaynak: API-Football maç istatistikleri; n = istatistiği olan maç. Geçmiş veri dolduruldukça maç sayısı artar.
Cerezo Osaka – Kawasaki Frontale ilk 11'ler
Cerezo Osaka · 3-4-2-1
- 23Kosuke NakamuraK
- 27Dion-Johan CoolsD
- 97T. TakahashiD
- 4R. InoueD
- 16H. OkudaO
- 10S. TanakaO48' asist 48. dk
- 36J. IrvineO53' sarı kart 53. dk85' oyundan çıktı 85. dk
- 66A. OhataO19' kırmızı kart 19. dk
- 77Lucas FernandesO43' gol 43. dk76' oyundan çıktı 76. dk
- 41Y. KomiO48' gol 48. dk76' oyundan çıktı 76. dk
- 19P. SabbagF65' sarı kart 65. dk66' oyundan çıktı 66. dk
- 31K. AbeK
- 15Javi HernándezD
- 8S. KagawaO76' oyuna girdi 76. dk
- 2T. NakamuraD
- 28K. OkazawaO85' oyuna girdi 85. dk
- 17R. SakataO
- 9S. SakuragawaF66' oyuna girdi 66. dk
- 7S. UejoO
- 14Y. YokoyamaO76' oyuna girdi 76. dk
Teknik direktör: Pablo Machín
Kawasaki Frontale · 4-2-3-1
- 49S. BrodersenK
- 5A. SasakiD31' oyundan çıktı 31. dk
- 4Pedro RomanoD10' gol 10. dk36' sarı kart 36. dk45' oyundan çıktı 45. dk
- 22F. UremovićD
- 13S. MiuraD10' asist 10. dk
- 8K. TachibanadaO45+3' gol 45+3. dk87' oyundan çıktı 87. dk
- 6Y. YamamotoO
- 17T. ItoO
- 14Y. WakizakaO74' gol 74. dk
- 23MarcinhoO74' asist 74. dk75' oyundan çıktı 75. dk
- 97Derik LacerdaF86' oyundan çıktı 86. dk
- 25Shuto YamaichiO
- 29R. YamaharaD31' oyuna girdi 31. dk41' sarı kart 41. dk45+3' asist 45+3. dk
- 1L. YamaguchiK
- 16Y. OzekiO75' oyuna girdi 75. dk89' gol 89. dk
- 34Ryuki OsaO
- 20K. MochiyamaF
- 28Y. MaruyamaD45' oyuna girdi 45. dk
- 11Y. KobayashiF86' oyuna girdi 86. dk
- 19S. KawaharaO87' oyuna girdi 87. dk89' asist 89. dk
Teknik direktör: S. Hasebe
Karşılaştırma ve aralarındaki maçlar
Japonya · J1 League puan durumu ve istatistikleri →
Maç öncesi analiz – maçtan önce yazıldı
Maç öncesi analiz
Maç başlamadan yazıldıForm (son 5 maç)
Cerezo Osaka için son 5 maçın dökümü: 3G 2B 0M, atılan 8, yenilen 4. Son 5 maçta Kawasaki Frontale 3 kez kazandı, 1 kez berabere kaldı, 1 kez kaybetti (gol: 11-5). Öne çıkan: 3 maçta gol yemedi.
Aralarındaki maçlar
İki takım 2017 yılından bu yana 21 kez karşılaştı: Cerezo Osaka 10, Kawasaki Frontale 6 galibiyet aldı, 5 maç berabere bitti. Son 6 karşılaşmada maç başına 1,67 gol atıldı; 1 maç 2,5 üstü, 1 maç karşılıklı gollü bitti. Son maç: 25 Ekim 2025, Cerezo Osaka 2-0 Kawasaki Frontale.
- Form (son 5)
- GBGGB – GMGGB
- H2H (G-B-M)
- 10-5-6 (21 maç)
- 2,5 üst (bu sezon, tüm maçlar)
- %20 – %25
- KG var (bu sezon, tüm maçlar)
- %20 – %75
- Korner ort. (maç)
- 10,3
- iddaa MS 1-0-2
- 2,56 – 3,43 – 2,18
Devamını oku · Gol istatistikleri, Korner ve kart, iddaa oranları, Veriler ne diyor?
Gol istatistikleri
Cerezo Osaka iç saha 5 maçta maç başına 1,00 gol attı, 0,20 gol yedi; Kawasaki Frontale dış saha 4 maçta 1,00 attı, 1,00 yedi. Bu maçlarda 2,5 üst yüzdesi ev sahibinde %20, konukta %25. Karşılıklı gol (KG var) yüzdesi: Cerezo Osaka %20, Kawasaki Frontale %75. İlk yarıyı önde kapatma: Cerezo Osaka 2/5, Kawasaki Frontale 0/4.
Korner ve kart
Maç başına korner: Cerezo Osaka 6,8, Kawasaki Frontale 4,0. İki takımın bu maçlarında toplam korner ortalaması 10,3. Maç başına kart: Cerezo Osaka 1,8, Kawasaki Frontale 1,0.
iddaa oranları
iddaa Maç Sonucu: 1 – 2,56, 0 – 3,43, 2 – 2,18. 2,5 Alt/Üst: Alt 2,19, Üst 1,46. Karşılıklı Gol: Var 1,40, Yok 2,36.
Veriler ne diyor?
Özetle: iki takımın bu sezonki maçlarında 2,5 üst yüzdesi ortalaması %22; KG var ortalaması %48; maç başına toplam korner ortalaması 10,3; son 5 maçta toplam 19 gol attılar, 9 gol yediler.
Veri: 11 Ekim 2026 10:00 TSİ · Oranlar yalnız iddaa. Bilgi amaçlıdır. 18+ · Sorumlu Oyun
Güncel puan durumu (bugün itibarıyla)
Japonya · J1 League puan durumu · J-League
| # | Takım | O | AV | P |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Machida Zelvia | 12 | +20 | 27 |
| 2 | FC Tokyo | 12 | +19 | 27 |
| 3 | Sanfrecce Hiroshima | 12 | +19 | 26 |
| 4 | Kashiwa Reysol | 12 | +6 | 25 |
| 5 | Vissel Kobe | 12 | +7 | 23 |
| 6 | Kawasaki Frontale | 12 | +7 | 22 |
| 7 | Urawa | 12 | -2 | 21 |
| 8 | Kashima | 12 | +4 | 20 |
| 9 | Yokohama F. Marinos | 12 | +4 | 18 |
| 10 | Fagiano Okayama | 12 | -2 | 16 |
| 11 | Nagoya Grampus | 12 | -4 | 14 |
| 12 | Cerezo Osaka | 12 | -7 | 14 |
| 13 | Shimizu S-pulse | 12 | -10 | 14 |
| 14 | V-varen Nagasaki | 12 | -4 | 12 |
| 15 | Gamba Osaka | 12 | -7 | 11 |
| 16 | Kyoto Sanga | 12 | -8 | 10 |
| 17 | Mito Hollyhock | 12 | -10 | 9 |
| 18 | Tokyo Verdy | 12 | -12 | 8 |
| 19 | Avispa Fukuoka | 12 | -8 | 7 |
| 20 | JEF United Chiba | 12 | -12 | 7 |
| # | Takım | O | AV | P |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Sanfrecce Hiroshima | 6 | +18 | 16 |
| 2 | FC Tokyo | 7 | +10 | 16 |
| 3 | Kawasaki Frontale | 7 | +5 | 14 |
| 4 | Kashima | 6 | +4 | 12 |
| 5 | Cerezo Osaka | 7 | +2 | 12 |
| 6 | Urawa | 6 | +1 | 12 |
| 7 | V-varen Nagasaki | 6 | +4 | 11 |
| 8 | Vissel Kobe | 5 | +4 | 11 |
| 9 | Machida Zelvia | 5 | +4 | 10 |
| 10 | Fagiano Okayama | 6 | 0 | 10 |
| 11 | Kashiwa Reysol | 5 | +1 | 9 |
| 12 | Yokohama F. Marinos | 5 | +2 | 8 |
| 13 | Nagoya Grampus | 6 | 0 | 8 |
| 14 | Shimizu S-pulse | 7 | -5 | 8 |
| 15 | Avispa Fukuoka | 7 | 0 | 7 |
| 16 | Mito Hollyhock | 6 | -1 | 5 |
| 17 | Gamba Osaka | 5 | -2 | 5 |
| 18 | JEF United Chiba | 5 | -3 | 5 |
| 19 | Tokyo Verdy | 8 | -10 | 5 |
| 20 | Kyoto Sanga | 5 | -3 | 4 |
| # | Takım | O | AV | P |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Machida Zelvia | 7 | +16 | 17 |
| 2 | Kashiwa Reysol | 7 | +5 | 16 |
| 3 | Vissel Kobe | 7 | +3 | 12 |
| 4 | FC Tokyo | 5 | +9 | 11 |
| 5 | Yokohama F. Marinos | 7 | +2 | 10 |
| 6 | Sanfrecce Hiroshima | 6 | +1 | 10 |
| 7 | Urawa | 6 | -3 | 9 |
| 8 | Kawasaki Frontale | 5 | +2 | 8 |
| 9 | Kashima | 6 | 0 | 8 |
| 10 | Fagiano Okayama | 6 | -2 | 6 |
| 11 | Nagoya Grampus | 6 | -4 | 6 |
| 12 | Gamba Osaka | 7 | -5 | 6 |
| 13 | Kyoto Sanga | 7 | -5 | 6 |
| 14 | Shimizu S-pulse | 5 | -5 | 6 |
| 15 | Mito Hollyhock | 6 | -9 | 4 |
| 16 | Tokyo Verdy | 4 | -2 | 3 |
| 17 | JEF United Chiba | 7 | -9 | 2 |
| 18 | Cerezo Osaka | 5 | -9 | 2 |
| 19 | V-varen Nagasaki | 6 | -8 | 1 |
| 20 | Avispa Fukuoka | 5 | -8 | 0 |
Güncel değil Puan durumu 28.10.2026 16:33 TSİ itibarıyla; bu tarihten sonraki bazı maç sonuçları tabloya henüz işlenmedi.
İç saha / dış saha tabloları yalnız o maçlardaki puana göre sıralanır (puan, averaj, attığı gol). Puan durumu kaynağı 28.10.2026 16:33 TSİ.
Kaynak: API-Football (maç kaynakta doğrulanmış olarak eşleşti).
iddaa oranları
Maç sonucu
Çifte şans
Karşılıklı gol
1,5 Alt / Üst
2,5 Alt / Üst
3,5 Alt / Üst
Maç öncesi son iddaa oranları; bilgi amaçlıdır.
Aynı gün J1 League'de oynanan diğer maçlar
- 07:00 Shimizu 2–2 Gamba Osaka
- 08:00 JEF United 0–0 Yokohama Marinos
- 08:00 Sanfrecce Hiroshima 3–0 Kyoto Sanga
- 08:00 Tokyo Verdy 0–4 Tokyo
- 09:00 Kashima Antlers 2–0 V-Varen
- 10:00 M Hollyhock 0–1 Urawa Red
- 13:00 Kashiwa 1–3 Nagoya
Bu sayfa maç arşivinden gösteriliyor. Bilgi amaçlıdır.
