Fenerbahçe, Şampiyonlar Ligi lig aşamasının 4. haftasında yarın (4 Kasım Çarşamba) saat 20:45'te Chobani Stadium'da Liverpool'u konuk ediyor. Bu yazıda iki takımı bu sezonki resmî maçlarından çıkan sayılarla inceliyoruz: nerede güçlüler, nerede açık veriyorlar ve Fenerbahçe neye dikkat etmeli. Maç için tercih vermiyoruz; okuyan herkesin maça hazır girmesini istiyoruz.
> İstatistik bilgilendirme amaçlıdır. Geçmiş rakamlar maç sonucunu garanti etmez. Maç sayfası: kadro ve eksikler açıklandıkça güncellenir. "Yorum" ile başlayan cümleler yorumdur, veri değildir.
Maça nereden geliyorlar?
| Sıra (36 takım) | Maç | G-B-M | Atılan – yenen | Puan | |
|---|---|---|---|---|---|
| Fenerbahçe | 31. | 3 | 0-2-1 | 3 – 9 | 2 |
| Liverpool | 3. | 3 | 3-0-0 | 12 – 7 | 9 |
Fenerbahçe'nin lig aşaması maçları: evinde Roma 1-1, Aston Villa deplasmanında 0-6, evinde Slavia Praha 2-2. Liverpool'un maçları: evinde Atletico Madrid 2-1, LASK Linz deplasmanında 6-3, evinde Villarreal 4-3. İki takımın DG Analiz kayıtlarında daha önce resmî karşılaşması yok; bu kayıtlı ilk maç.
İç liglerinde: Fenerbahçe Süper Lig'de 10 maçta 16 puanla altıncı (5 galibiyet, 1 beraberlik, 4 yenilgi; 24 gol attı, 10 yedi). Liverpool Premier Lig'de 9 maçta 15 puanla beşinci (4 galibiyet, 3 beraberlik, 2 yenilgi; 11 gol attı, 9 yedi).
Fenerbahçe: güçlü ve zayıf yönler
Bu sezon 17 resmî maç (Şampiyonlar Ligi eleme turları dahil): 8 galibiyet, 4 beraberlik, 5 yenilgi; 33 gol attı, 21 yedi.
Güçlü yönler
1. İç sahada hücum. 9 iç saha maçında 23 gol attı, maç başı 2,32 xG (xG, gol beklentisi: ürettiği pozisyonun değeri), 16,7 şut (6,8 isabetli). İç sahada rakibine verdiği pozisyon 1,26 xG. 2. Maça hızlı başlama. 33 golün 9'u ilk 15 dakikada geldi (en verimli dilim); 20'si ilk yarıda. İlk golü attığı 12 maçın 8'ini kazandı. 3. Skoru koruması. Devre arası öndeyken 9 maçın 7'sini kazandı. 4. Gol çeşitliliği. Vedat Muriqi 8 gol; Mason Greenwood 6 gol, 4 asist; Talisca 3 gol; İrfan Can Kahveci 3 gol, 3 asist; Oğuz Aydın 2 gol, 4 asist; Kerem Aktürkoğlu 5 asist. 5. Gol yemeden bitiren maçlar. 17 maçın 7'sinde kalesini kapattı.
Zayıf yönler
1. Deplasmanda üretim ve savunma. Deplasmanda 8 maçta 10 gol attı, 11 yedi; xG 1,50, verilen 1,51. Aston Villa deplasmanında 0-6 yenildi (3,11 xG verdi). 2. İlk yarının sonu. Yediği 21 golün 7'si ilk yarının son 15 dakikasında (31–45+); son 30 dakikada (61–90+) 10 gol daha yedi. 3. Şampiyonlar Ligi'ndeki fark. Lig aşamasında 3 maçta yalnız 3 gol attı, 9 yedi; sıra 31. 4. Kart sayısı. Deplasmanda maç başı 2,57 sarı kart (iç sahada 1,89). Milan Škriniar 5, N'Golo Kanté 4, Nélson Semedo 3, Archie Brown 3, Mattéo Guendouzi 3 sarı gördü. 5. Gerideyken. İlk golü yediği 4 maçın 2'sini kaybetmedi; devre arası geride olduğu 4 maçın 2'sinde puan aldı.
Liverpool: güçlü ve zayıf yönler
Bu sezon 15 resmî maç: 8 galibiyet, 4 beraberlik, 3 yenilgi; 29 gol attı, 22 yedi.
Güçlü yönler
1. Deplasman kaydı. Deplasmanda 5 maçta 4 galibiyet, 1 beraberlik, hiç yenilgi yok; 13 gol attı, 6 yedi. Deplasmanda maç başı 19,2 şut (6,2 isabetli), 2,04 xG; rakibine verdiği korner yalnız 3,0. 2. İkinci yarıdaki gol gücü. 29 golün 21'i ikinci yarıda geldi (ilk yarı 13). 3. Bitiricilik. Deplasmanda maç başı 2,04 xG üretip 13 gol attı; ürettiği pozisyonun değerinden fazla gol buldu. 4. Gol çeşitliliği. Alexander Isak 7 gol (iki ayrı kayıt birleşik); Bradley Barcola 4 gol, 2 asist; Alexis Mac Allister 4 gol; Cody Gakpo 3 gol, 3 asist; Dominik Szoboszlai 2 gol; Konstantinos Tsimikas 3 asist; Florian Wirtz 2 asist. 5. Geri dönüş. İlk golü yediği 9 maçın 7'sinde kaybetmedi.
Zayıf yönler
1. İç sahada savunma. 10 iç saha maçında 16 gol yedi (maç başı 1,38 xGA); iç sahada xG yalnız 1,56, isabetli şut 4,2. 2. İkinci yarıda yediği goller. 22 golün 19'u ikinci yarıda; yediği gollerin en yoğun dilimleri 61–75 ve 76–90+ dakikalar. 3. Kart ve savunma. Alexis Mac Allister 4, Virgil van Dijk 3 sarı kart gördü; Milos Kerkez, Jérémy Jacquet ve Ronald Araújo 2'şer sarı gördü. 4. Gol yememe oranı düşük. 15 maçın yalnız 4'ünde kalesini kapattı; 9 maçta iki takım da gol attı. 5. Eksikler. Aşağıda: Frimpong dahil yedi isim kadro dışı.
Sayılarla yan yana
| Bu sezon, maç başı | Fenerbahçe | Liverpool |
|---|---|---|
| xG (ürettiği pozisyon) | 1,94 | 1,75 |
| Şut / isabetli | 15,7 / 6,4 | 16,0 / 4,9 |
| Korner (attığı) | 5,3 | 5,9 |
| Faul | 12,4 | 13,0 |
| Sarı kart | 2,19 | 1,93 |
| 2,5 üst maç | 11 / 17 | 9 / 15 |
| İkisi de gol attı (KG) | 9 / 17 | 9 / 15 |
| Gol yemeden bitirdi | 7 | 4 |
| Gol atamadı | 2 | 3 |
| İç saha / deplasman | Fenerbahçe iç saha | Fenerbahçe deplasman | Liverpool iç saha | Liverpool deplasman |
|---|---|---|---|---|
| Maç, G-B-M | 9 · 4-3-2 | 8 · 4-1-3 | 10 · 4-3-3 | 5 · 4-1-0 |
| Atılan – yenen | 23 – 10 | 10 – 11 | 16 – 16 | 13 – 6 |
| xG – xGA | 2,32 – 1,26 | 1,50 – 1,51 | 1,56 – 1,38 | 2,04 – 1,22 |
| Şut | 16,7 | 14,5 | 14,2 | 19,2 |
| Korner (attığı / rakibin) | 4,1 / 4,1 | 6,6 / 5,1 | 5,6 / 5,1 | 6,4 / 3,0 |
Şampiyonlar Ligi maçlarında üretilen ve verilen xG: Fenerbahçe, Slavia Praha karşısında 1,12 – 1,54; Aston Villa deplasmanında 1,92 – 3,11. Liverpool, Villarreal karşısında 2,41 – 1,59; LASK Linz deplasmanında 3,36 – 2,06.
Gol dakikaları
Kayıtlı gol olaylarına göre (uzatma dakikaları dahil):
| Dakika | Fenerbahçe attı | Fenerbahçe yedi | Liverpool attı | Liverpool yedi |
|---|---|---|---|---|
| 0–15 | 9 | 3 | 3 | 2 |
| 16–30 | 5 | 1 | 5 | 4 |
| 31–45+ | 6 | 7 | 6 | 2 |
| 46–60 | 6 | 1 | 6 | 2 |
| 61–75 | 3 | 5 | 6 | 8 |
| 76–90+ | 4 | 5 | 7 | 8 |
Fenerbahçe maçlara golle başlıyor (ilk 15 dakikada 9) ama maç ilerledikçe gol üretimi düşüyor (61–90+ arası 7 gol); Liverpool ise tam tersi: ilk 15 dakikada 3 golü var, son 30 dakikada 13 gol attı ve 16 gol yedi. Yorum: Maçın son bölümü Liverpool'un hem en tehlikeli hem en kırılgan olduğu aralık.
Hakem: Clément Turpin
Kayıtlarımızda 2020'den bu yana 125 maç yönetmiş (95'inde kart verisi var):
| Turpin | Referans | |
|---|---|---|
| Sarı kart / maç (95 maç) | 3,47 | Bu sezon Şampiyonlar Ligi ortalaması: 3,74 (134 maç) |
| Sarı kart / maç, son 2 sezon (42 maç) | 3,67 | |
| Sarı kart / maç, Avrupa kupası maçları (30 maç) | 3,87 | |
| Kırmızı kart / maç | 0,19 (son 2 sezon 0,24) | |
| Faul / maç | 23,4 | Fenerbahçe + Liverpool maç başı toplam 25,4 |
| Penaltı golü / maç | 0,47 (59 penaltı golü; seri penaltı atışları dahil olabilir) |
Kart eğilimi. Turpin'in Avrupa maçlarındaki 3,87 sarı kart ortalaması bu sezonki Şampiyonlar Ligi ortalamasına (3,74) çok yakın; yani kartta uç bir profil değil. İki takımın kendi ortalaması 2,19 + 1,93 = 4,12 sarı, hakemin ortalamasının biraz üstünde. Yorum: kart sayısını hakemden çok maçın sertliği belirleyecek.
Sertliğe tahammül. Turpin'in maçlarında 23,4 faul çıkıyor; iki takımın faul ortalamaları toplamı 25,4. Turpin yaklaşık 6,7 faulde 1 sarı veriyor (23,4 / 3,47). Fenerbahçe'nin faul başına kartı 5,7 faulde 1 (12,4 / 2,19), Liverpool'unki 6,7 faulde 1 (13,0 / 1,93). Yorum: Turpin faul başına Fenerbahçe maçlarının ortalamasından biraz daha az kart çıkarıyor; yani sert girişe orta düzeyde tolerans gösteren bir profil.
Penaltı. Maç başı 0,47 penaltı golü ile Turpin'in maçlarında penaltı kararı sık sayılabilecek bir düzeyde; ancak bu sayıya seri penaltı atışları da girmiş olabilir.
Son maçları. 25 Ekim: Marseille – Le Havre (4 sarı, 26 faul). 17 Ekim: Lille – Brest (3 sarı, 32 faul). 14 Ekim: Real Betis – Porto, Şampiyonlar Ligi (7 sarı, 29 faul).
Kart sınırındaki oyuncu. Fenerbahçe'den Škriniar 5 sarı kartta (bu sezon).
Son maçın ilk 11'i
Fenerbahçe (31 Ekim, Göztepe, 4-2-3-1): Ederson; N. Semedo, Škriniar, K. Peprah, L. Mercan; Kanté, Guendouzi; O. Aydın, İ. Kahveci, K. Aktürkoğlu; Lukaku.
Liverpool (1 Kasım, Arsenal, 4-2-3-1): Alisson; R. Araújo, J. Jacquet, van Dijk, M. Kerkez; Mac Allister, T. Nyoni; Gakpo, Wirtz, Barcola; Isak.
Eksik oyuncular
Maç kadrosunda yer almayacak oyuncu listesi (02 Kasım 17:20 UTC; kadro açıklandıkça güncellenir):
Fenerbahçe: N. Aké (bu sezon 17 maçta ilk 11), M. Asensio (6 maçta ilk 11, 2 gol), J. Oosterwolde (3 maçta ilk 11), A. Diouf, A. Fall, M. Yandaş. En çok maç oynayan savunma oyuncusu Aké'nin yokluğu önemli bir eksik.
Liverpool: J. Frimpong (6 maçta ilk 11, 1 gol), F. Chiesa (1 maçta ilk 11), W. Endo, H. Ekitike, C. Bradley, G. Leoni, A. Nallo.
Fenerbahçe'nin dikkat etmesi gereken 6 nokta
1. İlk yarıyı kullanmak. Fenerbahçe golünün 20'sini ilk yarıda attı, ilk 15 dakikada 9 gol var; Liverpool ise ilk yarıda 13 atıp 9 yiyor, asıl gücünü ikinci yarıda gösteriyor (21 gol). Erken öne geçmek Fenerbahçe'nin yaslandığı sayılarla uyumlu. 2. Maçın son yarım saati. Fenerbahçe 61–90+ arasında 10 gol yedi; Liverpool bu aralıkta 13 gol atıyor. Yorum: Skoru son bölümde korumak, değişiklikleri ve oyunun temposunu belirleyecek. 3. İlk yarının sonu. Fenerbahçe 31–45+ arasında 7 gol yedi (yediği golün üçte biri); devreye girerken konsantrasyon önemli. 4. Oyun içinden gelen pozisyonlar. Penaltı kayıtlarında iki takımın da sayısı düşük (Fenerbahçe 2 attı, 1 yedi; Liverpool 1 attı, 1 yedi); maç, penaltıdan çok oyun içinden gelen pozisyonlarla şekilleniyor. Liverpool'un deplasmandaki 19,2 şutu ve 2,04 xG'si, Fenerbahçe'nin ceza sahası savunmasını sınayacak. 5. Savunma hattı. Aké kadro dışı; Aston Villa deplasmanında 0-6 yenilen savunma, Isak (7 gol), Barcola, Gakpo ve Wirtz'in asistleriyle karşılaşacak. Škriniar'ın 5 sarısı, kart sınırı konusunda dikkat gerektiriyor. 6. İç saha avantajını kullanmak. Fenerbahçe iç sahada 23 gol attı, deplasmanda 10; Liverpool deplasmanda yenilmedi (4 galibiyet, 1 beraberlik). Fenerbahçe'nin üstünlük alacağı yer iç saha tempo ve ilk yarı.
Maçı gol sayısı açısından izleyenler için: 2,5 üst ne demek, hangi 7 istatistiğe bakılır? yazısı ve Şampiyonlar Ligi puan durumu.
Kaynak: DG Analiz veritabanı (tamamlanmış maç kayıtları, gol ve kart olayları, kadrolar, sağlayıcı xG ve istatistik verisi), 3 Kasım 2026 itibarıyla. İstatistik bilgilendirme amaçlıdır.
İlgili sayfalar: Fenerbahçe istatistikleri · Şampiyonlar Ligi gol krallığı
İçerik bilgi amaçlıdır. 18+. Sorumlu Oyun →
